Эксклюзив

Практичний вплив сучасного козацтва на покращення екологічної ситуації

Практичний вплив сучасного козацтва на покращення екологічної ситуаціїЗ давніх-давен Україна вважається найродючішою землею у світі. Це підтверджує нелегка історія нашої країни: багато чужинців намагалися заволодіти святою українською землею, та на щастя знаходилися герої що протистояли ворогам – давньоруські богатирі, славні воїни козацтва і звичайні представники українського народу зуміли протистояти загарбникам і більш того зберегти традиції і та суверенність нашої країни.

А нині настав не менш важливий час для України, оскільки вже занадто багато проблем розбирає її з середини і одна з домінуючих, це несприятлива екологічна ситуація. Звісно можна довго шукати винуватців: звалювати на недбалість керівництва радянських часів, звинувачувати корумпованих чиновників, голосити про екологічну неосвіченість наших громадян, але уся ця правда не змінює суті проблеми – ми живемо в екологічно несприятливих умовах, кожна друга дитина нашої країни народжується хворою, ми поглинаємо отруєну воду і продукти, в нас один з найбільших показників онкозахворювань в усьому світі, хіба цього не достатньо, щоб забути про чиновників, неосвічених, про історичні помилки і просто діяти! Діяти власноруч! Хто нащо гаразд!

Саме за таким принципом зароджувався найвидатніший в історії людства рух за волю. Рух в якому не зважали на статок і на національну приналежність, рух в якому головне було прагнення волі, і прагнення боротися за неї, рух в якому люди діяли і діяли з чистим сумлінням. Так у південно-східних степах України зароджувалося козацтво.

В наш час козацтво відродилось. Більш того воно боєздатне і не складає зброї, але на щастя не складає зброї в переносному значенні. У мирний час козаки спрямовують свої зусилля на громадський і соціальний захист населення України.

Козацька спеціалізована дружина «Січ» — запорізька обласна громадська організація, що приймає активні дії направлені на екологічний захист нашої землі. Завдячуючи і спираючись на досвід ініціативних груп, які час від часу створюють добровільні екологічні громади, козаки Козацької спецдружини «Січ» відокремили декілька екологічних напрямків у яких ведеться активна діяльність.

Один з найпріоритетніших напрямків, це заохочення звичайного населення до дій, що сприяють екологічному покращенню загальної ситуації. За допомогою культурно-масових заходів..

За 2007-2008 роки силами К.С.Д. «Січ» були зроблені наступні кроки по покращенню екологічної ситуації у місті та області:

  1. Участь козаків Запорізького міського осередку дружини у виставі Запорізького Обласного Академічного Українського музично-драматичного театру ім. В. Г. Магара «Мамай» (режисер заслужений діяч мистецтв України Євген Головатюк).
  2. Лекційна робота з етнографії, історії козацтва та екологічної культури в учбових закладах Запоріжжя та області.
  3. Проведення екологічних спортивно-мистецьких фестивалів: Еко-Січ  з залученням громадськості, учбових закладів та трудових колективів підприємств міста Запоріжжя.

На відміну від звичайних екологічних громадських організацій, Козацька спеціалізована дружина «Січ», спробувала об’єднати за допомогою розважального фактора екологічність і патріотизм комплекс заходів направлених на покращення стану навколишнього середовища. Спільно з акторами Театру юного глядача, вони запропонували громадянам прийняти участь у захопливій грі. За правилами: декілька команд загальною кількістю в 10 осіб отримує карту місцевості, на якій вказано декілька пунктів-зупинок, де гравців очікує якесь завдання, чи то стрільба з електро-механічної зброї, чи то скельна переправа, чи інтелектуальний конкурс. На цих пунктах-зупинках, команда отримує бали, також бали нараховуються за швидкість загального проходження маршруту. Та головне завдання гри- набрати по дорозі і доставити на фініш, що найменше п’ять лантухів сміття. Якщо команда набирає більше, то відповідно, отримує більшу кількість балів. Коли усі команди проходять маршрут, сумарна кількість балів і виявляє переможця. Таку цікаву і корисну гру організатори нарекли не інакше як спортивно-мистецьких фестиваль «Екосіч». І почали проводити цей захід у серці України на острові Хортиця.

Перший фестиваль «Еко-Січ», відбувся 5 липня 2008 року. Тоді ініціаторів підтримала обласна громадська організація «Центр «Запорізький край», ставши у подальшому спів організатором заходу. А серед учасників назбиралось аж 4 команди: команда козаків, команда акторів запорізьких театрів, команда журналістів, і команда громадян, яким небайдужа екологічна ситуація, яка склалася на о. Хортиця. У літню «ЕкоСіч», назбирали близько 40 лантухів сміття, але вже тоді вирішили робити цей захід регулярним.

Наступний екологічний похід проти сміттєзвалищ на Хортиці відбувся вже 11 жовтня того ж року, команд було також чотири: це актори, збірна ЗТР, збірна дитячої школи преси та телебачення «Вместе» і збірна ВПУ № 38. Але серед партнерів фестивалю з’явилась ще компанія «Комп’ютерний всесвіт» і Запорізьке обласне управління МНС України. Та і сама організація фестивалю вже була на більш високому рівні. З’явилась звукова апаратура, маршрути були більш масштабні, а пункти більш цікаві. Як наслідок лантухів на осінній «ЕкоСічі» назбирали вже близько 60 одиниць.

Як бачимо регулярність проведення екологічного заходу призвела до розширення масштабу дій і до більшої зацікавленості з боку інших людей. А екологічно-мистецький фестиваль «ЕкоСіч», лише перший крок, який Козацька спецдружина «Січ» зробила до створення екологічного тилу нашої батьківщини. Звісно, сучасна розвинута козацька організація може займатися і науковою, і дослідницькою, і законодавчою діяльністю в сфері екології. Але козаки перш за все — практики, і тому нас цікавить, що корисного ми можемо зробити в сучасних законодавчих умовах, коли закон не стимулює громадськість проводити активні дії щодо охорони навколишнього середовища, а правопорушникам не дає вагомого аргументу щодо додержання екологічних норм поведінки на природі.
Згідно археологічних даних територія острову Хортиця була заселена людиною ще 35 тис. років тому. І завжди людина жила в гармонії з природою. За останнє століття під впливом урбанізації, наукових відкриттів,- ми втратили зв’язок з матінкою природою, і у нас з’явився інший бог- цивілізація. Не складно собі уявити, як через деякий невеликий час наш славетний острів може стати дуже зручним полігоном для техногенного сміття.

Але ж як дотриматись балансу та гармонії між цивілізацією та природою, частиною якої є ми самі? Хто допоможе нам зрозуміти, що з загибеллю матінки природи одразу загинемо і ми? З дитячого садочка маленька людина звикає до бруду та сміття навколо себе, звикає бачити чорний дим над головою і вважає це нормальним. Як розплющити очі і сказати всім — «Це ненормально!».

Козацька спеціалізована дружина «Січ» розробляє ряд власних екологічних програм. Основними напрямками оперативної роботи в покращенні стану навколишнього середовища ми вважаємо наступні:

  1. Формування громадської свідомості через проведення культурних, спортивних та мистецьких заходів, спрямованих на підвищення рівня екологічної грамотності людей.
  2. Організація додаткового екологічного виховання дітей у школах та дитячих садках активістами Козацької дружини при підтримці Управління освіти.
  3. Створення на базі Козацької спеціалізованої дружини «Січ» Громадського штабу швидкого реагування на екологічні правопорушення і стихійні лиха, який може принести реальну допомогу державним природоохоронним службам та МНС у будь якому куточку Запорізької області.

Для впровадження цих планів в життя необхідна – підтримка з боку державного апарату. Ми не кажемо про банальну заробітну платню, ми кажемо про матеріально-технічне забезпечення громадських екологічних дружин: це і спецодяг, і засоби зв’язку, і автотранспорт, і приміщення для штабів, яке допоможе вивести роботу на якісно новий та більш результативний рівень по захисту навколишнього середовища. Ми кажемо про створення сприятливих умов у сфері оподаткування. Ми вважаємо за необхідне ведення діалогу з керівниками великих підприємств, а головне усім нам необхідна активна позиція громадян нашого міста і України загалом у питаннях покращення екологічної ситуації навколо себе.

Ми звертаємось до всіх, кому не байдуже екологічне становище своєї маленької Батьківщині, приєднуйтесь до лав козацької екологічної дружини «Січ», тільки разом ми зможемо подолати екологічну кризу.

Для впровадження цих планів в життя необхідна підтримка з боку державного апарату, необхідна готовність до діалогу з боку керівників великих підприємств, а головне необхідна активна позиція громадян нашого міста і України загалом у питаннях покращення екологічної ситуації навколо себе.

Запорізька обласна громадська організація
Козацька спеціалізована дружина «Січ».

Related posts

Открытое письмо казаков КСД Сич о жестоком обращении с животными

admin

Диакон Игорь Гончарик: публикации в СМИ — это бред националистов

admin

Благие намерения или дорога в ад?

admin

Коментарии